Google Hizmetleri Nasıl Güncellenir?
Genel

Google Hizmetleri Nasıl Güncellenir?

 Günümüzde Android telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Geniş bir yelpazede sunulan uygulamalar, cebimizdeki yardımcı rolünü üstlenmektedir. Bu uygulamaların bazıları ön planda çalışırken, bazıları arka planda çalışmaktadır. Arka planda çalışan uygulamalar, ön planda çalışan uygulamaları destekler ve çalışmalarını sağlar. Bu arka plan uygulamalarından biri, Google Play Hizmetleri’dir. Bu yazıda; Google Play Hizmetlerinin ne olduğundan, işlevinden ve nasıl güncelleyebileceğinizden bahsedilmektedir.

 Google Play Hizmetleri nelerdir?

 Bu uygulama, Android telefonunuzdaki uygulamalar ve hizmetler arasında köprü kuran bir sistem uygulamasıdır. Tüm uygulamalarınızı tek bir çatı altında toplar ve böylece teker teker hepsini senkronize etmeniz gerekmez. Google Play Müzik, Google Play Store, Gmail, Google Chrome ve Google Haritalar gibi önemli uygulamaların çalışmasını sağlar. Telefonunuzun arka planında çalışan ve telefonunuzdaki uygulamaların size iyi bir hizmet vermeye devam etmesi için kapatılmaması gereken bir uygulamadır. Bu uygulama aynı zamanda tüm uygulamaları senkronize eder ve size ait bilgilerin saklanmasını sağlar. Telefonunuzdaki uygulamaların ve arama motorunun hızını arttırarak size daha iyi bir Android telefon deneyimi sunar. 

 Google Play Hizmetleri manuel olarak mı güncellenir?

 Hayır, telefonunuz Google Play Store üzerinden herhangi bir uygulamayı güncellerken uygulamayı da günceller. Ancak telefonunuzun bir wifi’a bağlı olmaması, telefonunuzun yanlış saat ve tarihte olması veya zararlı çerezler gibi sebeplerden kaynaklı olarak kendi kendine güncellenmeyebilir. Bu gibi durumlarda, telefonunuzdaki uygulamalar düzgün çalışmayacaktır. Bu durumda, manüel olarak da güncelleme yapabilirsiniz. 

 Google Play Hizmetleri nasıl güncellenir?

 Telefonunuz bu uygulamayı kendi kendine günceller. Ekstrem durumlarda ise telefonunuzun Ayarlar kısmına girerek aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

● Uygulamalar ve Bildirimler’e tıkladıktan sonra Tüm Uygulamaları Göster’e tıklayın.

● Bu sekmeden Google Play Hizmetleri’ni bulun. 

● Uygulama Ayrıntıları kısmına tıklayın. 

● Buradaki Güncelle veya Yükle’ye tıklayarak güncellemenizi tamamlayabilirsiniz.

● Ardından telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekmektedir. Telefonunuzun açılması 5 dakikayı bulabilir.

Hala sıkıntı yaşıyor iseniz, yine telefonunuzun Ayarlar kısmına girerek aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

● Uygulamalar ve Bildirimler’e tıkladıktan sonra Tüm Uygulamaları Göster’e tıklayın.

● Bu sekmeden Google Play Hizmetleri’ni bulun. 

● Bellek kısmından Çerezleri Sil’e ve sonrada Verileri Sil kısmına tıklayın.

Google Play Hizmetleri’ni güncellemeli misiniz?

 Google Play Hizmetleri, ön plan uygulamalarının birbiriyle iletişim kurmalarını sağlayan ve bilgilerinizi koruma altına alan bir arka plan uygulamasıdır. Bu uygulamanın doğru çalışmaması veya durmaya zorlanması, telefonunuza herhangi bir zarar vermez. Telefon konuşmaları yapabilir, mesajlaşabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Android sistem programları çalışmaya devam ettiği için telefonunuzdaki uygulamaların bazılarını açıp kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak Google Play Store üzerinden daha önce indirdiğiniz uygulamalar düzgün çalışmayacaktır. Bunun yanında, konum paylaşamaz veya uygulamalardan bildirim alamazsınız. Birçok Android uygulaması, kimlik doğrulamaya ihtiyaç duyar. Bu işlem, Google Play Hizmetleri tarafından yapılır. Bu sebeple, kimlik doğrulaması isteyen uygulamalar da çalışmayacaktır. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir