Hizmet Faturası Nasıl Kesilir?
Genel

Hizmet Faturası Nasıl Kesilir?

Fatura Nasıl Kesilir?

 Satın alınan hizmet, ürün veya mal karşılığında satıcı, kendisine ödenen tutarı gösteren bir belge düzenlemelidir. Bu belgenin düzenlenmesi zorunludur. Düzenlenmemesi durumunda satışın yapıldığı belirlenemez ve satış yapan kişi vergi ödemez. Bu da yasalara aykırıdır. Satış esnasında verilecek fatura için bakanlıktan yetki alan bir matbaa tercih edilmelidir. Ayrıca hizmet bedeli olarak tahsil edilecek fatura tutarına devlet tarafından KDV (Katma Değer Vergisi) uygulanır.

 Fatura Türleri Nelerdir?

 Birden fazla fatura türü mevcuttur. Bunlardan en yaygın şekilde kullanılanlar işlem amacına bağlı olarak kesilen faturalar, ödeme zamanına bağlı olan faturalar, vergilendirmeye bağlı olan faturalar ve gönderim yöntemine bağlı olan faturalardır.

 Fatura Kesmenin Yolları Nelerdir?

 Şirketin aylık veya yıllık gelirine göre değişen, kişilerin tercihleri veya amaçlarına göre değişen faturaları kesmenin de bazı yolları var. Bu yollardan en çok tercih edilenler nokta vuruşlu yazıcı ile fatura kesmek, lazer mürekkepli yazıcı ile fatura kesmek, herhangi bir faturalandırma yazılımı kullanarak fatura kesmek ve el ile yani manuel olarak fatura kesmektir.

 Bir Faturada Bulunması Gereken Şeyler Nelerdir?

 Bazı bilgilerin fatura üzerinde kesinlikle yer alması gerekir. Bu bilgilerden en önemlileri ise şunlardır:

Faturanın düzenlendiği tarih

Fatura ibaresi

Faturanın seri numarası

Faturanın sıra numarası

Faturayı düzenleyenin adı, soyadı, ticari unvanı, hesap bilgileri ve iş yerinin bağlı olduğu vergi dairesi

Faturanın düzenlendiği kişinin adı, soyadı, unvanı, hesap bilgileri ve vergi dairesi

Satılan ürünün veya verilen hizmetin adı, birimi, toplam fiyatı ve KDV (Katma Değer Vergisi) oranı

Satış yapan veya hizmet veren şirketin resmi kaşesi ya da satış yapan şirkette yetkili olan birinin imzası

Faturayı Kimler Kesebilir?

 Ticaret yapan, ticari faaliyetlerde bulunan kişiler fatura kesmek zorundadır. Defter tutmak zorunda olan çiftçiler, belirli kazancı tespit edilen mükellefler, birinci ve ikinci sınıf tüccarların tamamı fatura kesmek zorunda olan kişilerdir. Fatura kesmemek devletten vergi kaçırmaktır. Cezası vardır.

 Fatura Düzenlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Fatura düzenlenirken yanlış bir şey yapılırsa üzeri karalanmamalıdır veya silinmemelidir. Bunun yerine yanlış yapılan şeyin üzerine bir çizgi çekilerek doğrusu altına yazılmalıdır. Kesilen faturanın orijinali ve kopyası olmak üzere 2 nüshadan oluşmalıdır. Satılan bir ürünün veya verilen bir hizmetin faturası, satış veya hizmetin en geç yedinci gününde kesilmelidir. Fatura düzenlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise faturanın seri numarasına göre düzenlenmesidir. Mutlaka maliye ile anlaşmalı olmasına da dikkat edilmelidir.

 Bilgisayar Üzerinden Fatura Nasıl Kesilir?

 Faturaları bilgisayar ortamında hazırlarken faturalandırma yazılımları kullanılır. Yazılan faturaların çıktısı alınırken nokta vuruşlu yazıcı kullanılmalıdır. Nokta vuruşlu yazıcıların kartuşları diğer kartuşlardan daha ucuz olduğu için nokta vuruşlu yazıcı kullanmak çok daha avantajlıdır. Aynı ücret ödenen kartuşla çok daha fazla kağıt, fatura yazdırılabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir