İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Genel

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik Pazarlama Nedir?

 Hedeflenen kitleye erişmek ve hedeflenen kitlenen ilgisini çekmek amacıyla alakalı ve değerli içerik üretme ve bu içeriği dağıtmaya yönelik bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım strateji odaklı bir pazarlama yaklaşımıdır. Üretilen bu içerik pazarlaması öylesine bir içerik oluşturmak için değil gerçek bir içerik yaratmak içindir. Bu pazarlama yaklaşımında odaklanılan hedef satıştır. Oluşturduğunuz içerikleri sunarken insanların ilgi ve dikkatini çekmeli fakat insanların düşüncelerini var olandan farklı etkilememelidir. 

 İçerik Pazarlaması ve Seo Arasındaki İlişki

 İçerik pazarlamasının diğer bir odağı da müşteridir. Bundan dolayı seo sistemi ile içerik pazarlaması arasında bir bağ bulunmaktadır. İçerik pazarlaması, işletmelerin ürün ve markalarını dijital ortam veya medya aracılığıyla sunduğu ürün, hizmet veya markaya ilişkin olarak sunulan kitleyen bilgilendirici ve düzenli bir bağ kurmaktır. Bu bağın kurulması için ise hedeflenen kitleye ulaşmak için ve hakimiyeti kurmak için seo yöntemlerinden faydalanarak arama motorlarında ulaşılabilme oranlarını arttırabiliriz.

 İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

 İçerik pazarlamasını amacı hedeflenen kitleye en iyi şekilde ulaşmaktır. Yapılan bu pazarlama dolaylı şekilde işletmeye satış şeklinde döner. Reklamlarda bu olay daha net şekilde aktarılır. Satışı gerçekleştirmek için müşterilerle olan bağ en etkili yöntemleri sunar. 

 İçerik oluştururken yeni nesil müşteriler ve onların yaşam tarzlarına odaklanılması gerekmektedir. Yeni nesil müşteriler üretilen dijital içeriklerde doğal ve içtenlikten hoşlanırlar. Bu bağlamda hedef kitle için viral videolar oluşturup sunmak işe yarayan yöntemlerdendir. Viral videoların sosyal medyada sevilme olasılığı daha fazladır. Viral videoların seçilmesinin diğer bir nedeni ise yapılan reklam ücretlerini düşürmektir. Bu durumda hem maddiyat en aza indirgenir hem de oluşturulan içerik doğal ve samimi bir şekilde tanıtılmış olur. Hazırlanan bu içerikler güncel olmalıdır.

 İçerik yaratırken izlenilmesi gereken adımlar vardır. Bunlar; planlamak, yaratmak, analiz etmek, dağıtmak ve tekrar etmektir. İçerikte verilmek istenilen mesaj belirlendikten sonra hedeflenen kitleye ulaştırmak için hangi kanalın daha iyi olacağı belirlenir. Daha sonrasında üretilen içerik göze hitap edecek şekilde düzenlenir.

 İçerik Pazarlamasında 5N1K

 İçerik pazarlamasının da kendi içinde belirli kural ve yöntemleri vardır. Sadece içerik üreterek başarılı olmak mümkün olmadığı için bu kural ve yöntemler gereklidir. İçerik oluştururken belirli bir yol haritası çizmek gerekmektedir. Bu yol haritasının bir terimi de 5N1K’dır. 5N1K şunlardan oluşur:

 Ne/Nedir

 Bu aşamada hedef kitleye sunulacak içeriğin üretilme sürecidir. İçerik pazarlamasında birinci aşama durum analizi yapılarak nasıl bir içerik oluşturulacağı belirlenir.

 Neden

 Bu aşama oluşturulan içeriğin amacını belirler. İçerikte ki amaç tam olarak belirlenir. Bu içerik pazarlamasının en önemli aşamalarındandır. 

 Kim

 Bu aşama markanın ulaşmayı amaçladığı hedef kitlenin kim olduğu belirlenir.

 Nasıl

 Bu aşama belirlediğimiz hedef kitleye nasıl ve hangi yöntemlerle yaklaşılması gerektiği belirlenir.

 Nerede/Ne Zaman

 Bu aşama üretilen içeriğin en doğru ve en iyi zamanda belirlenen hedef kitleyle ulaşması sağlanır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir