İnternet Tarayıcıları Nelerdir?
Genel

İnternet Tarayıcıları Nelerdir?

Günümüzde neredeyse her an ihtiyaç duyduğumuz internet, bize bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlamakla kalmaz. İstediğimiz içerikleri indirmemizi, arkadaşlarımızla konuşmamızı ve film veya dizi izlememizi sağlar. Bu eylemleri gerçekleştirirken internetin tarayıcılarından yararlanırız. Tarayıcılar bize pek önemli gelmeyebilir. Fakat bilgiye ulaşmak için internet ve bilgi arasında bir köprü görevi görürler.

 Tarayıcıların Tarihi

 İlk olarak 1992 yılında Unix adlı şirket ile başlayan tarayıcı serüveni günümüzde de devam ediyor. Bu ilk tarayıcı kurulduktan sonra internet tarayıcıları adeta bir çığ gibi ardı ardına gelmiştir. 1994 yılında Netscape, 1995 yılında bizim de bildiğimiz Internet Explorer, 1996 yılında Opera, 1998 yılında ise Mozilla Firefox internet tarayıcıları serüvenine katılmıştır. Kısa bir sürenin ardından sonra 2003 yılında Safari, Apple tarafından pazara sürülüyor. 2000 yılından sonra internet tarayıcıları arasında çok çetin bir rekabet başlıyor ve herkes pazar payını yükseltmeye çalışıyor. 2008 yılında geldiğimizde arama motorlarının devi olan Google, pazara çok geç girmesine rağmen Chrome tarayıcısını yayınlıyor. 

 Chrome

Google tarafından geliştirilen tarayıcı popülerlikte ve indirme sayısında dünyada üçüncü sırada bulunuyor.

Hem sonuç bulmada hem de yaygınlaşmada çok hızlı olan Chrome, dünya genelinde bir üne sahiptir.

Ayrıca 47 dil desteğine sahiptir.

Mozilla Firefox

Bir numaralı internet tarayıcısı olan Mozilla Firefox toplam indirilme sayısında 20 milyonu aşkın bir paya sahiptir.

2004 yılında Forbes, Firefox’u en iyi tarayıcı olarak ilan etmiştir.

Mozilla Vakfı tarafından kurulmuştur.

Internet Explorer

Genelde mizahı da yapılan bu tarayıcı bir baba figürü olarak adlandırılabilir. 

Şu an ikinci sırada bulunan Internet Explorer, dünya genelinde hala yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor.

25 yıllık bu tarayıcı ilerideki dönemde de yerini koruyacağından şüphe yok.

Hangi Ülkelerde Hangi Tarayıcılar Kullanılıyor?

 Tarayıcıların ülkelerde kullanma oranlarına ait bir istatistik olarak Chrome şu anda dünyaya lider bir konumda duruyor. Panama haricinde tüm Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak Asya ve Avrupa’da hakimliği ele almış olan Chrome, Afrika’nın kuzeyine de hakimdir. Son olarak Avusturalya Kıtası’nı da eklememiz gerekir. Internet Explorer ise sıklıkla Japonya’da kullanılmaktadır. Firefox ise Afrika’da bir ülke tarafından ve Almanya’da sıklıkla kullanılmaktadır. Son olarak Opera tarayıcısını belirtecek olursak, Güney Afrika’nın büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizde ise yaygın olarak Chrome tarayıcısı kullanılmaya devam ediyor.

 Benim fikrime göre, tarayıcılar sayesinde internetin sunduğu imkanlara ulaşmamız daha da kolaylaşmıştır. Tarayıcılar sayesinde şu an günümüzde bildiğimiz interneti kullanıyoruz. Belki de tarayıcılar gibi başka bir kavram keşfedilmesi veya icat edilmesi durumunda internetin daha önce bilmediğimiz alanlarını da keşfetmeye başlayabiliriz. Tarayıcılar arasındaki bu amansız rekabet birçok tarayıcının ve arama motorunun kurulmasına öncülük etmiştir. Yani haklı rekabet zarar getirmez. Tersine teknolojiyi geliştirmek için çabalar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir