Bir Şirketin Hisse Değeri Nasıl Hesaplanır?

Bir Şirketin Hisse Değeri Nasıl Hesaplanır?

Bir şirketin hisse değeri nasıl hesaplanır konusu hakkında bilgilendirme sağlanırken genel olarak piyasa değeri kavramı ve önemi hakkında da bilgi verilmelidir. Şimdi detaylı bir şekilde bir şirketin hisse değeri nasıl hesaplanır incelenecek. 

Değer hesaplama genel olarak şirketler için alım satım söz konusu olunca öne çıkıp önem arz etse bile aslında farklı sebepler için değerlemeler yapılmaktadır.

Şirket Hisse Değeri Hesaplama Gerekliliği 

Bir şirketin hisse değerini hesaplamak finansman yaratmak veya şirket birleştirmeye kadar birçok işlem için gerekmektedir ve bunlardan önde gelenleri incelenecektir. 

  • Finansman yaratmak yani şirketin faaliyete devam etmek veya büyütmek için yatırıma ihtiyaç duyduğunda hisse senedi ihracına yönelmesi.
  • Şirket birleşmeleri yani iki veya daha fazla şirketin daha büyük bir organizasyonu yaratmak için bir araya gelmek istediği durumlar. 
  • Ortaklık değişimi yani şirketin ortaklarından birisinin ayrılması veya yeni ortak alımı.
  • Zorunlu pay değişimi yani miras, boşanma veya icra gibi durumlarda.

Şirket Hisse Değeri Nedir?

Şirketlerin değerlemesi çeşitli yöntemler kullanılarak yapılmaktadır ve kullanılacak yöntem ise değerlemenin amacına göre belirlenir. 

Şirketlerin büyüklüğüne ve ayrıca değerlemenin zorluğu göz önünde bulundurularak hesaplama muhasebeciler tarafından veya daha tecrübeli bir ekibe sahip özel danışmanlık firmalardan yardım alınarak yapılmaktadır. 

Nasıl bir şirketin hisse değeri hesaplanır sorusuna gelince de bir şirketin piyasadaki hisse senedi adedi ve o şirketin hisse fiyatı çarpılarak hesaplanmaktadır ve elde edilen sonuç şirketin piyasadaki toplam değeri olmaktadır. Mesela 1 milyon hissesi olan şirketin hisse fiyatı 5 TL ise, piyasa değeri 5 milyon TL olmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta ise piyasa değeri ve şirketin toplam değeri her zaman aynı olmamaktadır. Çünkü halka arz olmuş şirketler bile bazen hisselerin tümünü halka arz etmeyebiliyor bunun ne anlama geldiğini merak edenler için, şirketlerin piyasada işlem gören hisseleri yani aktif hisselerinin dışında işlem görmeyen ve büyük hissedarlarda bulunan ve aktif olmayan hisseleri de olmaktadır. Bir şirketin hisse değeri nasıl hesaplanır konusu böylece aydınlanmış bulunmaktadır. 

Yorum yapın