Fiili Dolaşımdaki Hisse Sayısı Ne Demek?

Fiili dolaşımdaki hisse sayısı ne demek diye merak edenler için hisse fiili dolaşım oranı ve sayısı hakkında ve genel olarak fiili dolaşım kavramı ile ilgi bilgi verilecektir. Peki fiili dolaşımdaki hisse sayısı ne demek?

Fiili dolaşım aslında borsa mecrasında işlem gören payların halka açıklık oranlarını ifade etmek için kullanılan bir kavram olmaktadır. Diğer paylar bu fiili dolaşımdaki pay oranı dışında tutulur. Fiili dolaşımdaki pay oran bir diğer açıdan aslında şirketin borsada işlem görebilir payları arasında halkın elinde olan kısmını tanımlanmak için kullanılmaktadır.

Fiili Dolaşım Oranını Hesaplamak 

Fiili Dolaşım oranını hesaplamak için bu payların katsayılı piyasa değeri ve toplamdaki piyasa değerinin fiili dolaşımdaki pay oranı ve onun katsayı ile çarpılır ve böylece fiili dolaşım pay oranı elde edilir.  

Hissenin Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı 

Fiili dolaşımdaki pay aslında borsa işlem gören firma veya şirketlerin anlık likit veya dolaşım içerisindeki paylarının günlük şekilde satım ve alım amacı için piyasa içerisinde yapılan işlemlerdeki pay olmaktadır.

Bu genel olarak ve bazı kesimler açısından halka açıklık oranı olarak ifade edilmektedir ama aslında tam olarak aynı değillerdir. Özellikle teorik açıdan fiili dolaşım oranı ve halka açıklık oranı arasında bariz farklar mevcut olmaktadır.

Halka açıklık oranı teorik olarak halka açık hisselerin nominal değerlerinin toplamının oranı olmaktadır ve bu oran tüm hisselerin toplam nominal değerine göre hesaplanır. Halka açıklık oranı işletmeler ve şirketlere bağlı olarak değişik oranlarda olmaktadır. Şirketler halka açılma sonucunda hisse senetlerini piyasaya arz ve bu hisseler belirli bir fiyattan satılmaya başlanır.

Hissede fiili dolaşım oranı belirli bir yüzdeye varınca hisseler pazara alınır. Bu oranı hesaplamak ve kabul edilmek için şirketler Piyasa Öncesi İşlem Platformu’na alınacaktır ve fiili dolaşım oranlarını %5’in üstüne çıktığı takdirde ilgili pazara alınacaklardır.

Fiili dolaşımdaki hisse sayısı ne demek sorusunun cevabına ek olarak şirketin hisse sayısını hesaplamak isteyenler için de şirketin toplam değerini hisse fiyatına bölmeniz gerekir.

Yorum yapın