Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler söz konusu olunca tarz ve şıklık dışında göz sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden sağlığınız için güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında yardımcı olacağız.

Yaz gelince güneş gözlükleri vazgeçilmez olmaktadır ve gözlerinizi güneş ışınlarından korunmak gerekir. Gerçi her mevsimde kullanılması tavsiye edilse de yazın göz sağlığınız için olmazsa olmazdır.

Güneş Gözlüğü Seçmek

UV Blokajı

Güneş ışınları ultraviyole yani UV radyasyonu yayar ve bu ışınlara karşı gözleri korumak gerekiyor. Bu yüzden güneş gözlüğü seçiminde önemli faktörler arasında ön planda olanı biri UV ışınlarından koruyucu özelliğine sahip olmasıdır. Özellikle deniz kenarında veya kayak yaparken en az UV400 korumalı güneş gözlüklerini kullanmak gerekmektedir.

CE (Conformité Européene) Belgesi

Avrupa Birliği standartlarına göre CE (Conformité Européene) ibaresi kaliteli gözlüklerin üstünde bulunur ve bu ibare ürünün minimum güvenlik koşullarınca uygun olduğunu gösterir ve güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gereken faktörlerden olmaktadır. Gözlük seçerken, camların boyama ve mika, camda çizik veya kabarcık ya da eğrilik olmamasına dikkat etmelisiniz ve taktığınızda bulanık görmemeli ve detaylar kaybolmaması gerekir.

Dikey Çizgiye Odaklanmalı

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmanız gerekiyor ve gözlüğü hafifçe hareket ettirdiğinizde bu çizgide oynama ya da kırılmalar olmamalıdır.

Işık Emilim Oranı

Bu oran gözlüğün dışarıdan gelen ışığın emilme ve yansıtma miktarını gösterir. Şehirde yüzde 40-50 ve dağlık bölgeler gibi ışınların daha dik geldiği yerlerde yüzde 50-70 ve deniz kıyısında ve kayak yaparken ise %80 oranı uygun olacaktır.

Aynalı Veya Polarize Camlar

Aynalı camlar göze gelen ışığın bir kısmını geri yansıtır. Polarize cam ise aslında UV blokajıyla ilişkisi yoktur o yüzden hem polarize ve hem ultraviyole blokajı yapan camlar daha sağlıklı olmaktadır.

Sahte Güneş Gözlüğü Takmayın

Aslında sahte gözlük takmak yerine hiç takmamanız daha iyi olacaktır. Bu gözlükler sadece görünen ışığı keser ve UV blokajı sağlamaz ve böylece gözbebeğinin gözü doğal yolla korumasına izin vermez.

Pahalılık Ve Kalite Aynı Değildir

Bazı pahalı gözlükler sadece modeli ve markası yüzünden pahalı olmaktalar ve bu gözlükler UV koruması sağlamazlar. Bu yüzden güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında kaliteli bir güneş gözlüğünü seçmeniz ve UV blokaj belgeli olması gerekmektedir.

Yorum yapın