Hibe Destek Hangi İşlere Verilir?

Hibe Destek Hangi İşlere Verilir?

Hibe destek hangi işlere verilir konusunda devlet tarafından hibe kapsamında değerlendirilerek geri ödemesiz olarak sunulan bu katkının hangi işlere verildiğinden bahsedeceğiz. Hibe destek hangi işlere verilir tarımsal olarak faaliyet gösteren kişi veya işletmelerin hangi işleri için devletin sağladığı bu hizmetten faydalanabileceğini anlatmaya çalışacağız.

Hibe Desteği Verilen İşler

Devlet tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesi, tarımsal üretim yapan çiftçilerin teşvik edilmesi ve yeni çiftçi olmak isteyenlere geri ödemesiz olarak sağlanan hibe desteği hangi işlere verilir gelin birlikte alt başlıklar halinde inceleyelim.

Genç Çiftçi Hibe Desteği

Ülkemizde köyden kente göçün tarımın geleceği açısından oluşturduğu riskler göz önüne alınarak devletin aldığı önlemler kapsamında şehirden köye göç edecek genç çiftçi adaylarına veya köyde çiftçilikle uğraşan gençlerin köyde bu işlerine devam etmelerine katkı olarak genç çiftçi hibe desteği verilmektedir.

Genç çiftçi hibe desteği nedir sorumuza ufak bir tanım olacak bu açıklamadan sonra genç çiftçi sayılabilmek için hangi yaşta olmak gerekir konusunu netleştirelim. 41 yaşından gün almayan çiftçi adayları veya çiftçiler genç çiftçi hibe desteği kapsamında verilecek hibelere başvuruda bulunabilirler.

Tarımsal Ekonomik Yatırım Hibe Desteği

Tarımsal işletmelerin kurulmasını ve geliştirilmesini amaçlayan bu iş ile hibe destek hangi işlere verilir kapsamında hibe desteğine başvuru yapılabilir. Tarımsal ürünlerin işlenerek depolama ve kurutma işlemlerine dair yatırımları ile hayvansal ürünlerin işlenmesine dayanan depolama ve paketleme yatırımlarının bu kapsamda değerlendirildiğini söylemek gerekir.

Tarım Aletleri Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığının hazırladığı tarım aletlerinin satın alınmasında kullanılabilecek hibeye dair kılavuzda bütün ayrıntıların yer aldığı bu hibe türü çiftçilerin yeni alacakları tarım aletlerinin fiyatlarının yarısının devlet tarafından karşılanmasını konu eder. Tarım aletleri hibe desteği nedir aslında devletin sağladığı hibe ile çiftçiler için büyük maliyetlerden birisi olan tarım aleti alma sürecinde desteğin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Hayvancılık ile toprak işleme süreçlerinin zorlu ve emek veren başrolleri çiftçiler için hibe destek hangi işlere verilir bilgisinin farkında olunması yapılacak yeni yatırım ve projelerin planlanması açısından çok kıymetlidir.

Yorum yapın