Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur, Şartları Nelerdir?

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur, Şartları Nelerdir?

Sigorta konusu pek çok vatandaşımızı yakından ilgilendirmektedir. Geleceğini sağlam temeller üzerinde devam ettirmek isteyenler için kimler isteğe bağlı sigortalı olur,şartları nelerdir gibi birtakım araştırmalar içerisine giriliyor.

İsteğe bağlı sigorta nedir diye bakıldığı zaman kişinin belirli bir dönem boyunca prim ödeyerek sigortalı olma hali olarak ifade edilebilir. Malulen ya da engelli emeklilik gibi çeşitli uygulamalar üzerinden prim ödeyerek yararlanma hakkına sahip olmasıdır. İsteğe bağlı olacak şekilde sigortasını yaptıracakların  E-devlet sistemi aracılığıyla ikametgah adreslerinin olduğu SGK birimlerine giderek başvuru işlemlerini yapabilirsiniz. Yeniden isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyenlerin bir başka izleyecekleri çözüm yollarından biri de talep dilekçesiyle başvuru işlemlerin yapılmasını sağlamasıdır.

İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırmanın Ne Gibi Faydaları Var?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmanın ne gibi faydaları olduğu sorgulanabiliyor. Bu sigortanın en güzel yanlarından biri ileride emeklilikten sorunsuz şekilde faydalanabilmeniz için önemlidir. Ayrıca bu sigortanın en önemli özelliğinden biri de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma gibi herhangi bir zorunluluk kapsamı içerisinde yer almayacak olmanızdır. Sosyal Güvenlik sözleşmesi bulunmayan diğer ülkelerde yaşam süren Türk vatandaşları isteğe bağlı sigorta yaptırmak için başvuru yapacakları esnada şu şartları taşımaları istenecek;

  • Sigortalı olmayı gerektirecek herhangi bir işte çalışmamak
  • 18 yaşının doldurulmuş olması
  • 4A’lı sigortalı olacaklar için 30 günden daha az çalışılmamış olmasına bakılır

Yukarıda söz etmiş olduğumuz şartları kapsayanlar isteğe bağlı olacak şekilde sigortadan yararlanma imkanına da sahip olabilir.

İsteğe Bağlı Sigortada Ödeme Kaç Yıl Oluyor?

İsteğe bağlı sigortaya başvuracak kişilerin haliyle kafalarında pek çok soru işaretleri olabiliyor. Bunlardan biri de isteğe bağlı sigortada ödeme kaç yıl oluyor? sorusu geliyor. Ödeme esnasına geldiğimiz zaman burada tamamen Bağkurlu olan kişilerle benzer şartlar taşınması istenir.

Yıl ve prim açısından inceleme yapıldığı zaman başvuru yapacak kişinin belirli bir süreye kadar prim ve yıl sigortalı olması aranır. İsteğe bağlı normal emeklilik yoluna başvuracak kişi için 9000 gün prim koşulu aranmamaktadır. Ayrıca ev hanımları da ilk yapacakları sigorta girişlerinden sonra doğum borçlanması yapma hakkına sahiptir.

Bu yazımızda kimler isteğe bağlı sigortalı olur sorusunun yanıtını verdik. Bu konularda daha fazla bilgi için diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın