Orjinal Matcha Çayı Nasıl Anlaşılır?

Orjinal Matcha Çayı Nasıl Anlaşılır?

Matcha çayı almaya karar verdiyseniz,  orjinal matcha çayı nasıl anlaşılır rehberi burada. Bu rehber, gerçek matcha çayı ile sahte matcha arasında ayrım yapmanıza yardım olacak. Bu sayede Japonya’nın favori çayının tadını çıkarmanızı sağlayacaktır.

Yüksek kaliteli matcha çayı daha yumuşak bir tada ve daha iyi içim hissine sahiptir ve daha az acıdır. Düşük kaliteli matcha, sert ve kumlu bir tat verir.

Matcha Çayı Nedir?

Matcha, genç çay yapraklarının öğütülerek parlak yeşil bir toz haline getirilmesiyle yapılan bir yeşil çay türüdür.

Matcha’nın Kökeni

Matcha Japonya’ya özgüdür ve en kaliteli matcha çayı Japonya’da üretilmektedir. Ülkenin 47 eyaleti var, Fuji Dağı ile Tokyo’nun batısındaki Pasifik kıyısı arasında yer alan Shizuoka, Japonya’nın ticari çay üretiminin %40’ını karşılıyor. Güney Kyushu’daki Kagoshima, Japonya çayının %20’sinden fazlasını üretiyor. Üçüncüsü, uzun bir çay ekimi geçmişine sahip olan orta Japonya’daki Mie, diğer bölgeler Nara ve Kyoto’dur. Shizuoka’dan gelen matcha çayı, yaygın olarak altın standart olarak kabul edilir. Bugün Çin, Tayvan, Nepal ve Hindistan matcha çayı yapmaya başladılar ve Shizuoka’dan gelen matcha çayının üzerinde bir kaliteye sahip değiller.

Orjinal Matcha Çayı Nasıl Anlaşılır?

Matcha çayının orjinal olup olmadığı renginden,fiyatından, tadından ve dokunulduğunda verdiği histen anlaşılmaktadır.

Matcha Çayının Rengi

Gerçekten canlı yeşil renge dikkat edin çünkü daha yeşil en iyisidir. Çay gölgede yetiştirilmektedir. Böylece çay yaprakları aşırı klorofil üretmeye zorlanır. Bu da matcha’ya parlak yeşil rengi veren şeydir. Karşılaştırıldığında, daha düşük kaliteli matcha, genellikle uygun şekilde gölgelenmemiş, daha yaşlı  ya da bitkinin alt kısmından hasat edilmiş yapraklardan oluşur. Bu nedenle renk daha sarımsı – kahverengi tonlarında olacaktır.

Fiyat

Hayattaki tüm güzel şeylerin bir bedeli olduğu gibi, kaliteli matcha çayı için de öyle. Ne ödersen onu alırsın. Standart fiyatlardan daha ucuza bir ürün aldığınızda hemen tadı ve farkı anlayacaksınız.

Tat

İyi matcha çayı’nın tatlı, bitkisel bir kokusu vardır. Bunun nedeni ise çay gölgede yetiştirildiğinde üretilen L-Theanine adlı amino asitten kaynaklanmaktadır. L-Theanine, matcha’ya güzel, temiz içme, yeşil çay tadı verir. Kalitesiz matcha lezzetli veya tatlı olmayan L Theanine’den yoksundur.

Hisset

Matcha, ince yeşil çay tozudur.  Tozun hissi ve dokusu, matcha’nın gerçek kalitesini ortaya çıkarmaktadır. Yüksek kalite, çok ince ve ipeksidir. Göz farının verdiği hisse benzer. Düşük kaliteli matcha tozu, daha büyük parçacık boyutu anlamına gelmektedir. Parmaklarınız arasında ovaladığınızda daha sert olduğunu hissedersiniz.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Matcha çayınızı hazırlamaya başladığınızda tek yapmanız gereken toza sıcak su ekleyip çırpmak. Doğru çırpma, içeceğin pürüzsüzlüğüne katkıda bulunacaktır. Çırparken kasenin kenarında topaklar olmadığından emin olun.

Matcha Çayı Faydaları

  • Kafein ve l-theanine kombinasyonu konsantrasyon için harikalar yaratmaktadır.
  • Sakinleşmenizi sağlar.
  • Matcha yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Vücuttaki virüs ve bakterilerin çoğalmasını sınırlar.
  • Kalori yakımına yardımcı olur.
  • Ağız sağlığı için faydalıdır.

Yorum yapın