Sigortalı Çalışırken İŞKUR’a Başvuru Yapılır Mı?

https://vumoa.com/sigortali-calisirken-iskur-a-basvuru-yapilir-mi/

Sigortalı çalışırken İŞKUR’a başvuru, iş arama amacı ile yapılamaz. İŞKUR personel alımlarında aranan şartların başında, başvuru sahibinin en az 1 aydır işsiz olması vardır. Aynı zamanda emekli ve malul aylığı alıyor olmak da İŞKUR kapsamında işe girmeye engeldir. Sosyal yardım desteği almak içinse Sigortalı çalışırken İŞKUR’a başvuru yapılması mümkündür. Başvuru sahiplerinin kendileri sigortalı olabilir veya ailelerinde sigortalı çalışan olabilir. Bu durum, sosyal yardım alınmasına engel değildir. Tüm şartları taşıyıp taşımadığınızı bilmeniz için şartları gözden geçirmeniz gerekmektedir.

İŞKUR Başvuru Şartları Nelerdir?

İŞKUR, istihdam sağlamak amacıyla personel alımları yapmakta, İŞKUR kapsamında işe giren vatandaşlara çeşitli haklar tanımaktadır. İŞKUR personel alımı için başvuru yapılacaksa, sağlanması gereken belirli şartlar vardır. Başvuru sahibi, 1 aydır işsiz olmalı, mamul maaşı almıyor olmalıdır. Eğitim durumu ve yaşına göre kayıt oluşturduğunda, kurum personelleri tarafından kayıtlı işsize uygun işler için bilgi verilmektedir. İşkur kapsamında işe girilmesi için işsizlik şartı aranır.

Sigortalı çalışırken İŞKUR’a başvuru yapılmasına izin verilmez. Eğer iş başvurusunda bulunmak istiyorsanız, işsiz olmanıza dikkat edilmektedir. Aynı zamanda iş başvurusu yaparken de açılan kadronun size uygun olması gerekir. İŞKUR kapsamında çalışmaya başlayan kişiler, çalıştığı süre içerisinde farklı işlere başvuru yapma hakkına sahip değildir. İşten çıktıktan 1 ay sonrasında yeniden İŞKUR iş ilanlarına başvuru yapılabilir. İŞKUR haklarından yararlanmak için sınır yoktur.

Çalışırken İŞKUR’a Başvuru Yapılır Mı?

Çalışırken İŞKUR’a başvuru yapılacaksa, sosyal yardım amacıyla yapılabilir. İŞKUR üzerinden yapılan personel alımlarına, sigortalı çalışılan süre içerisinde başvuru yapılamamaktadır. Başvuru sahiplerinin 1 aydır işsiz olması şartıyla başvuruları değerlendirilir. Sosyal yardım ve eğitim programları içinse şartlar farklılık gösterir. Bazı sosyal yardım desteklerine sigortalı çalışanların da başvuru yapma hakkı vardır.

İŞKUR Sosyal Yardım Destekleri için Başvuru Nasıl Yapılır?

İŞKUR, sosyal yardım desteklerini sigortalı çalışanlar da dahil olmak üzere ihtiyaç sahiplerine vermektedir. Bu haklardan yararlanmak için başvurular, online olarak yapılabilir veya İŞKUR kurumlarına şahsen müracaat ederek yapılabilir. Sigortalı çalışırken İŞKUR’a başvuru yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığı gibi sosyal destekler, sigortalı çalışanlarda da verilebilmektedir.

Yorum yapın