Şirket Nasıl Açılır, Şirket Açma Maliyeti

Şirket Nasıl Açılır, Şirket Açma Maliyeti

Şirket nasıl açılır sorusu günümüzde birçok kişinin merak ettikleri arasında karşımıza çıkıyor. Farklı girişimcilik fikirleri olan binlerce insan bir şirket kurmak durumunda kalabiliyor. Bir şirket kurmak bu kişilere pek çok kolaylık sağlayabiliyor. Haliyle bir şirket kurmak için neler gerekli, şirket kurmanın şartları neler gibi soruların yanıtları araştırılıyor. Peki şirket kurmak isteyenlerin neler yapması gerekli? Şirket kurmak için hangi evraklar lazım? Bir şirket nasıl açılır ve maliyeti nedir?

Şirket Nedir? Türleri Nelerdir?

Şirket, kelime anlamıyla ticari faaliyetler yürütmek amacıyla kurulan tüzel yapılar demektir. Bir şirket herhangi bir ürün satışı yapabileceği gibi bir hizmet üretimi de yapabilmektedir. Dolayısıyla şirketleri geniş bir skalada incelemek mümkündür. Aynı zamanda şirketler tek kişi tarafından kurulabileceği gibi birden fazla kişi tarafından da kurulabilmektedir. Genel olarak bakıldığında şirket türleri temel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Sermaye Şirketleri
 • Şahıs Şirketleri

Olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bu iki şirket yapısının da kendi içlerinde farklı dallara ayrıldığını unutmamak gerekiyor.

Şirket Kurarken Nelere Dikkat Etmeli?

Şirket kurmak isteyenlerin dikkat etmesi ve gözden geçirmesi gereken belli başlı noktalar mevcuttur.

 • Öncelikle şirketin hangi iş alanında faaliyet göstereceği dikkatlice düşünülmelidir. Bir şirket kurmak söz konusu olduğunda faaliyet alanını iyi bir şekilde belirlemek ve bir iş planı yapmak önemli bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Şirket kurmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur noter işlemleri olarak karşımıza çıkıyor. Bir şirket kurmak istiyorsanız resmi evrakların önemini göz ardı etmemeniz gerekiyor.
 • Son olarak kurmak istediğiniz şirket için göstermeniz gereken bir adres gerekiyor. Eğer bir iş yeri kiralamak istiyorsanız bunu önceden düşünmeniz işlerinizin daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Şirket Nasıl Kurulur?

Şirket kurmak söz konusu olduğunda çoğunlukla işlemlerin hızlı bir şekilde halledilebilmesi ve daha kolay olması sebebiyle şahıs şirketlerinin tercih edildiği bilinmektedir. Bir şahıs şirketi kurmak için öncelikle bir vergi dairesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kendinize bir muhasebeci veya bir mali müşavir bularak onun yardımı ile birlikte gerekli belgeleri hazırladıktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda vekaletname düzenlemeniz halinde mali müşavir sizin adınıza işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Şahıs şirketi başvurusu için,

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vesikalık fotoğraf
 • İmza beyannamesi
 • Vekaletname
 • Tapu fotokopisi ya da kira sözleşmesi

Gibi belgeler istenmektedir.

Şirket Kurma Maliyeti

Bir şirket kurmak elbette belli miktarda sermaye gerektirmektedir. Düzenlenen evraklar için bazı ödemeler yapmanız gerekebilir. Şahıs şirketi kurmak bir sermaye şirketi kurmaktan çok daha az maliyetlidir. Şahıs şirketleri için maliyet 400-1000 arasında değişirken, sermaye şirketleri için bu rakamlar 20.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Şirket nasıl açılır sorusunu merak edenlerin bu maliyetleri göz önünde bulundurması gereklidir.

Yorum yapın